Projekt ActGREEN – razmjena iskustava i izazova: radionica kolektivnog osmišljavanja
Predstavnici ODRAZ-a i Grada Zagreba, partneri u projektu “Aktiviranje zelenih dvorišta za ugljičnu neutralnost” (ActGREEN), sudjelovali su 19. studenog 2024. na interaktivnoj radionici kolektivnog osmišljavanja, koju je organizirao EIT Climate-KIC za pilot-gradove u projektu NetZeroCities.
Kolektivno osmišljavanje
Kolektivno osmišljavanje (eng. Collective Sensemaking) je proces stvaranja zajedničkog razumijevanja među grupom ljudi, često kao odgovor na složene društvene izazove. Uključuje dijeljenje različitih perspektiva i zajedničko stvaranje značenja kako bi se došlo do zajedničkog razumijevanja izazova koji je pred nama, mogućnosti i načina za postizanje napretka.
Postoji nekoliko načina na koje kolektivno stvaranje smisla/osmišljavanje može pomoći u rješavanju složenih društvenih izazova:
- Iskorištava se mudrost grupe: okupljanjem raznolike grupe pojedinaca s različitim perspektivama i iskustvima, kolektivno osmišljavanje može dotaknuti kolektivnu inteligenciju grupe. To može dovesti do uvida i rješenja koji možda nisu bili očiti nijednom pojedincu.
- Promiče suradnju: Kolektivno osmišljavanje zahtijeva od sudionika da aktivno slušaju jedni druge i rade zajedno na postizanju zajedničkog razumijevanja. To može pomoći u izgradnji povjerenja i promicanju suradnje, što je bitno za rješavanje složenih izazova koji zahtijevaju uključivanje više dionika.
- Može dovesti do inkluzivnijih rješenja: uključivanjem različitih perspektiva i iskustava, kolektivno osmišljavanje može pomoći osigurati inkluzivnija rješenja koja uzimaju u obzir potrebe i interese šireg kruga dionika.
- Može pomoći u izgradnji zajedničke vizije za budućnost: kroz kolektivno osmišljavanje, sudionici mogu raditi zajedno na kreiranju zajedničke vizije za budućnost koja je utemeljena na dubljem razumijevanju izazova koji su pred njima. Ova zajednička vizija može poslužiti kao smjernica za buduće djelovanje.
U sklopu radionice, sudionici su imali priliku raditi u manjim tematskim grupama kako bi međusobno razmijenili informacije, iskustva i ideje relevantne za postizanje ciljeva projekta, posebno u segmentu koji se odnosi na osmišljavanje, strateško učenje i dijeljenje znanja. Svrha radionice bila je razumjeti potrebe pilot-gradova u projektu NetZeroCites i kako uspješno implementirati projektne aktivnosti u uključenim gradovima.
Tijekom prvog kruga radionice predstavnici pilot-gradova te onih koji uče od pilot-gradova su imali mogućnost odabrati jedno od sljedećih tematskih područja:
- Učinkovito uključivanje i mobilizacija građana;
- Suradnja s više dionika i partnerstva;
- Izgrađeni okoliš i energetska tranzicija;
- Inovativni financijski i poslovni modeli;
- Podaci, digitalna rješenja i platforme;
- Pilot aktivnosti i integracija klimatskih ugovora za gradove.
Grad Zagreb, vodeći partner projekta ActGREEN, uključio se u tematsku grupu “Učinkovito uključivanje i mobilizacija građana”. Sudionici ove grupe podijelili su svoja iskustva, primjere, ali i izazove s kojima se suočavaju u svojim projektima i gradovima. Sudjelovali su predstavnici gradova iz Portugala, Austrije, Češke, Španjolske, Poljske (Poznan koji je uparen sa Zagrebom), Finske, Bugarske i drugih zemalja.
ODRAZ je aktivno sudjelovao u tematskoj grupi “Suradnja više dionika i uspostavljanje partnerstava”. Cilj ove grupe bio je podijeliti iskustva, uspješne primjere, ali i izazove iz prakse. Prisustvovali su predstavnici gradova iz Poljske (Poznan koji je uparen sa Zagrebom), Slovačke, Švedske, Danske, Finske i drugih zemalja.
U drugom dijelu radionice sudionici su mogli raditi na sljedećim temama:
- Promjena ponašanja, kulture i načina razmišljanja;
- Izgradnja tima za tranziciju;
- Portfelj prometa i mobilnosti;
- Praćenje, evaluacija, učenje i izvještavanje;
- Jačanje kapaciteta lokalnih samouprava;
- Upravljanje na više razina i nacionalne mreže/platforme.
Predstavnici Grada Zagreba odabrali su tematsku grupu “Praćenje, evaluacija, učenje i izvještavanje”. Sudionici ove grupe podijelili su svoja iskustva, primjere i izazove s kojima se susreću u svojim projektima. Sudjelovali su predstavnici gradova iz Portugala, Danske, Finske i Norveške.
Lidija Pavić-Rogošić iz ODRAZ-a sudjelovala je u tematskoj “Promjena ponašanja, kulture i načina razmišljanja”, s ciljem informiranja sudionika o primjerima i izazovima s kojima se gradovi susreću u svojoj praksi. Sudionici ove grupe bili su gradovi iz Finske, Švedske, Francuske, Poljske (zagrebački grad blizanac Poznan) i drugih zemalja. Bilo je interesantno čuti da grad Marseilles planira vrlo sličan projekt posvećen ozelenjavanju gradskih područja. Grad Lund je predstavio svoj program analize učinaka svojih projekata kako bi utvrdili što nije bilo dobro te koje prakse nastaviti u budućnosti.
Nakon svakog kruga je ukratko predstavljen sukus razgovora te i je održana kratka plenarna rasprava.
EIT Climate-KIC je vodeća europska agencija za klimatske inovacije i zajednica koja podržava gradove, regije, zemlje i industrije u ostvarivanju njihovih klimatskih ciljeva putem inovacija u sustavima i transformacija temeljenih na specifičnim lokalnim uvjetima.
NetZeroCities podupire Europu, a posebno europske gradove da smanje emisije stakleničkih plinova kroz klimatske akcije kako bi se postigla ‘klimatska neutralnost’, jedan od najvećih izazova s kojima se naša društva danas suočavaju.
Web stranica projekta: actgreen.zagreb.hr
Više o projektu: https://www.odraz.hr/projekti/svi-projekti/aktiviranje-zelenih-dvorista-za-ugljicnu-neutralnost/
Ovaj projekt financira EIT Climate-KIC kao dio programa pilot gradova NetZeroCities, skupina 2 (2023.). Projekt sufinancira Europska unija. Izraženi stavovi i mišljenja isključivo su stavovi autora i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili EIT Climate-KIC-a. Ni Europska unija ni EIT Climate-KIC ne mogu se smatrati odgovornima za njih.