Održana radionica `Planovi održive mobilnosti – koncept i primjena u Sloveniji, Hrvatskoj i susjednim zemljama`

06.11.2014 | ODRAZ-ove vijesti

U prostoru zagrebačkog ZgForuma (Gajeva 27) je 4. studenog 2014. održana radionica o vrlo aktualnoj temi Planova održive mobilnosti (SUMP). Organizator radionice koja je ugostila niz domaćih i stranih predavača bila je mreža CiViNET Slovenija – Hrvatska, tajništvo mreže ODRAZ, te Grad Zagreb u ulozi domaćina. Cilj radionice bio je upoznavanje s primjerima dobre prakse na području koncepta i primjene planova održive mobilnosti te rasprava o mogućnostima njihove uporabe u regiji.

Pedesetak sudionika – predstavnika gradova i relevantnih institucija iz Hrvatske, Slovenije, Srbije te Austrije – je aktivno sudjelovalo na radionici na kojoj su glavne teme bile pozadina, izrada te implementacija aktivnosti vezanih uz planove održive mobilnosti (SUMP), a zanimljivo je bilo i slušati o primjerima dobre prakse u pojedinim gradovima. 

Tako je prof. Janez Koželj, dogradonačelnik Ljubljane govorio o polakom, ali efektivnom mijenjanju prometnih politika kao i ponašanja ljudi u prometu u glavnom gradu Slovenije, a Luka Mladenovič iz Urbanističnog Inštituta Republike Slovenije o iskustvima koja donosi priprema te provedba SUMP-a općenito i na nekoliko primjera. Fred Dotter iz Austrije predstavio je inspirativne primjere održive mobilnosti i iskustva Graza te malog, ali naprednog Judenburga. Od  Aleksandra Jevđenića iz Novog Sada sudionici su saznali ponešto o novosadskom prometnom modelu (NOSTRAM), koji služi kao svojevrsna uvertira u priču o SUMP-u.

O hrvatskom iskustvu s planiranjem i izradom SUMP-ova govorili su Davor Brčić s Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu te Marko Stančec iz Grada Koprivnice koji je i vrlo blizu dovršetka svog SUMP-a.

Zanimljivo je bilo slušati i o trenutačnim projektima Grada Zagreba na temu urbane mobilnosti. Tako su Ana Magdić i Matija Vuger iz Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj Grada predstavili Cha4llenge koji se bavi s nekoliko ključnih izazova u planiranju održive mobilnosti (sudjelovanje, suradnja, odabir mjera te praćenje i vrednovanje). BOB – Bike on bus ili Biciklom na autobus novi je pilot projekt kombiniranja autobusa i bicikla za korisnike Grada, koji je iznimno dobro prihvaćen u javnosti.

Glavne poruke radionice:

  • neustrašivi pristup reformi prometa
  • jasno određeni i primijenjeni pristup ‘odozdo’ i uključivanje svih dionika
  • ustrajati na promjeni stare prometne paradigme usredotočene na automobile i staviti fokus na javni prijevoz, pješake i bicikliste
  • u planu urbane mobilnosti definirati jasne i mjerljive ciljeve te nekoliko prioriteta; napraviti akcijske planove, upute za prometne nacrte
  • krenuti korak po korak i s pilot projektima
  • informirati građane i hrabro krenuti u nove intervencije

Puno je dobrih ideja i inovativnih primjera, treba učiti iz njih i uz političku volju i promjene u načinu razmišljanja, čak i uz male intervencije u prometu, mogu se postići velika poboljšanja u gradovima.

*** Prezentacije za preuzimanje:

Uvod u radionicu // GRAD ZAGREB_Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj Grada; Jadranka Veselić Bruvo, pročelnica

Uresničevanje prometne politike Mestne občina Ljubljana do leta 2020.
// Prof. Janez Koželj, dogradonačelnik Grada Ljubljana (1) (2) (3) (4) (5)

Uloga i podrška Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture u razvoju urbane mobilnosti
 // Petra Grgasović, Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture

Iskustva grada Judenburga i Graza, Štajerska
 // Fred DOTTER, FGM-AMOR Austrian Mobility Research GmbH, Graz, Austrija

Priprema planova održive mobilnosti i uloga projekta CH4LLENGE
 //  Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoja Grada; Matija Vuger, Ana Magdić GRAD ZAGREB Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj Grada

SUMP Goriške regije PROMETNO NAČRTOVANJE PREKO MEJA OBČINE IN DRŽAVE
 // dr.Luka Mladenovič, Urbanistični Inštitut Republike Slovenije

NOvosadski Saobraćajni TRansportni Model – NOSTRAM
 //
Mr.sc. Aleksandar Jevđenić, Grad Novi Sad

Koraci u izradi Plana održive mobilnosti  Koprivnice-prepreke i uspjesi // Marko Stančec, Grad Koprivnica

SUMP je primeren za različno velika območja Izkušnje iz Slovenije
 // dr. Luka Mladenovič, Urbanistični inštitut RS, Ljubljana, Slovenija

Planovi održive urbane mobilnosti u RH
 // Prof.dr.sc. Davor Brčić i dr.sc. Marko Slavulj, Fakultet prometnih znanosti

Delavnica “Načrti trajnostne mobilnosti – koncept in razvoj v Sloveniji, na
Hrvaškem in v sosednjih državah”, Vloga mreže CIVINET Slovenija-Hrvaška pri promociji trajnostne mobilnosti v regiji
 // Vlado Babić, Mestna občina Ljubljana, koordinator mreže

Pin It on Pinterest

Share This