Povezivanje stručnjaka i građana: CIVITAS-ova ljetna škola o održivoj mobilnosti u Zagrebu

18.09.2024 | Istaknuto, ODRAZ-ove vijesti

Od 2. do 5. rujna 2024., Grad Zagreb bio je domaćin ljetne škole CIVITAS-a posvećene održivoj urbanoj mobilnosti! Ovaj događaj koji je trajao 3,5 dana okupio je 30 stručnjaka i studenata iz raznih zemalja, uključujući Hrvatsku, Sloveniju, Nizozemsku, Irsku, Moldaviju, Italiju, Mađarsku, Rumunjsku, Finsku, Belgiju, Grčku, Kosovo, Srbiju, Portugal i Dansku. Cilj okupljanja bio je zajedničko istraživanje rješenja za izazove mobilnosti u središtu Zagreba. Organizatori su bili nizozemski DTV Consultants, uz podršku Grada Zagreba, ODRAZ-a i belgijskog Mobiel21.

Ljetnu školu je otvorio Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba, predstavljanjem postignuća gradske uprave u području održive mobilnosti i unaprjeđenja prometa, kao i buduće planove. Pročelnik Gradskog ureda za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost, Andro Pavuna, zajedno sa zamjenikom pročelnika Markom Velzekom, izložili su tri ključna izazova na kojima su sudionici radili tijekom škole: promet u školskim ulicama, ulični parking i reguliranje pristupa pješačkim zonama

civitasova ljetna škola zagreb

Kroz sve ove izazove provlačila se tema učinkovite komunikacije sa zainteresiranim stranama u području prometa, osobito s građanima, pri čemu je korišten pristup građanske znanosti (eng. citizen science).

Sudionici su se podijelili u pet različitih grupa i obilazili odabrane lokacije diljem grada, provodeći ankete među sugrađanima kako bi prikupili informacije o njihovim iskustvima i prijedlozima za unaprjeđenje trenutne situacije. Njihova istraživanja fokusirala su se na opasnosti koje građani primjećuju u ulicama u blizini škola, kao i na mjere koje bi stanari željeli vidjeti u svojim ulicama. Prikupljene su dragocjene ideje i mišljenja o tome što bi se moglo učiniti da ove ulice postanu ugodnije, bolje i sigurnije za sve građane.

Cilj CIVITAS-ove ljetne škole je razmjena iskustava, doprinos pronalaženju novih rješenja te jačanje osobnih kapaciteta i razvoj specifičnih znanja i vještina sudionika. Ono što ovaj format škole čini posebnim je fokus na akcijsko učenje, koje obuhvaća kombinaciju stručnih predavanja, interaktivnih zadataka i grupnog rada na studijama slučaja vezanim uz lokalne izazove mobilnosti.

Posljednji dan ljetne škole, financirane sredstvima Europske unije u sklopu projekta CIVITAS Muse, bio je posvećen prezentaciji rješenja za poboljšanje mobilnosti u gradu, na kojima su sudionici radili tijekom tečaja. Grad Zagreb nastavit će primjenjivati stečena znanja i pripremiti potrebnu dokumentaciju kako bi se neke od predloženih mjera konačno realizirale.

Posljednji dan škole financirane sredstvima Europske unije u sklopu projekta CIVITAS Muse bio je posvećen prezentaciji rješenja za poboljšanja mobilnosti u gradu na kojima su polaznici radili. Grad Zagreb će nastaviti primjenjivati stečena znanja i pripremiti dokumentaciju kako bi se neke od predloženih mjera konačno i provele.

 

Pin It on Pinterest

Share This