Klimatskim ciljem EU-a za 2040. utire se put prema nultoj neto stopi emisija do 2050.
Europska komisija predložila je cilj smanjenja neto emisija stakleničkih plinova za 90 % do 2040. radi postizanja klimatske neutralnosti do 2050. Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) podržao je taj cilj na plenarnom zasjedanju u svibnju i naglasio da su navedeni ciljevi u skladu sa znanstvenim preporukama za ograničavanje globalnog zagrijavanja na 1,5 °C.
Pružanjem svoje potpore EGSO je naglasio važnost pravednog doprinosa globalnim naporima u području klime uz istodobno osiguravanje konkurentnosti europskih industrija tijekom prelaska na niskougljično gospodarstvo. Izvjestitelj za mišljenje „Klimatski ciljevi EU-a za 2040.” .
Teppo Säkkinen naglasio je da nam je, kako bi se potaknula dekarbonizacija industrije, prometa i zgrada, do 2040. potreban elektroenergetski sustav bez emisija ugljika, zalažući se za stvarno smanjenje emisija postupnim ukidanjem fosilnih goriva.
EGSO je upozorio na opasnosti prekomjernog oslanjanja na uklanjanje ugljika zbog rizika kao što su šumski požari i štetočine, pozivajući na pristup u kojem je uspostavljena ravnoteža između smanjenja emisija i uklanjanja ugljika. Sljedeća faza klimatske politike EU-a trebala bi biti usmjerena na ulaganja, stvaranje snažnog gospodarstva, jačanje energetske sigurnosti i otvaranje visokokvalitetnih radnih mjesta. Za to su ključni postizanje cilja smanjenja emisija za 55 % do 2030. i provedba paketa „Spremni za 55 %”.
EGSO zagovara ostvarivanje sektora proizvodnje električne energije bez ugljika do 2040., nakon čega bi uslijedilo dekarbonizirano grijanje i hlađenje. Čista i cjenovno pristupačna energija ključna je za dekarbonizaciju industrije, zgrada i prometa.
EGSO je predložio i cilj smanjenja emisija za poljoprivredno-prehrambeni sektor, razvijen u dijalogu s poljoprivrednicima i relevantnim dionicima da bi se zajamčila sigurnost opskrbe hranom i pritom uzeli u obzir raznoliki prirodni uvjeti diljem EU-a.
Javna potpora i sudjelovanje dionika ključni su za postizanje cilja za 2040. EGSO stoga poziva na sveobuhvatan dijalog, među ostalim sa socijalnim partnerima, civilnim društvom i građanima, o utvrđivanju ciljeva i osmišljavanju politika.
S obzirom na to da EU priprema svoj zakonodavni prijedlog o cilju za 2040., EGSO naglašava potrebu za sveobuhvatnom provjerom konkurentnosti u odnosu na druga velika gospodarstva kako bi se održala globalna konkurentnost i industrijska baza Europe, uz istodobno poštovanje visokih okolišnih i socijalnih standarda.
Izvor: eesc.europa.eu
#EESC #EGSO