Iako civilno društvo ima ključnu ulogu u provedbi Teritorijalne agende 2030., njegovo sudjelovanje još nije dovoljno cijenjeno unatoč raznim inicijativama poduzetim za poboljšanje situacije. Na raspravi koju je EGSO organizirao u Napulju 3. listopada 2024. i u kojoj je aktivno sudjelovala naša direktorica Lidija Pavić-Rogošić, socijalni i gospodarski partneri posvjedočili su koliko im je bilo teško aktivno se uključiti u procese provedbe.
U tom kontekstu, EGSO 6. studenoga organizira javnu raspravu „Buduće perspektive za Teritorijalnu agendu 2030. i njezina veza s civilnim društvom“. Ova rasprava održat će se na sastanku Sekcije EGSO-a za ekonomsku i monetarnu uniju te ekonomsku i socijalnu koheziju na kojem će se raspravljati i usvojiti mišljenje „Revizija Teritorijalne agende 2030.“ Naša direktorica je članica studijske skupine koja je pripremila to mišljenje.
Rasprava će se održati od 10.00 do 11.30 sati. Raspravi se može pristupiti putem webstreama. Nije potrebna registracija.
O Teritorijalnoj agendi 2030.
Teritorijalna agenda (TA) 2030. je međuvladina deklaracija bez izravnog pravnog, financijskog ili institucionalnog instrumenta provedbe. Primjena Teritorijalne agende 2030. oslanja se na neformalnu suradnju na više razina između država članica, podnacionalnih vlasti, Europske komisije, Europskog parlamenta, Europskog odbora regija, Europskog gospodarskog i socijalnog odbora, Europske investicijske banke i drugih relevantnih dionika.
TA 2030. predviđa pregled stanja u 2024. uključujući reviziju sustava upravljanja i napretka u provedbi. Budući da se očekuje da fokus bude na upravljanju i provedbi, organizacije civilnog društva i EGSO moraju igrati aktivniju ulogu u upravljanju TA 2030. i pridonijeti postavljenim prioritetima.
EGSO predlaže sustavnu i intenzivniju provedbu CLLD-a (lokalnog razvoja vođenog zajednicom), ITU-ja (integriranih teritorijalnih ulaganja) i svih drugih alata koji olakšavaju integrirani teritorijalni razvoj i suradnju s partnerima iz civilnog društva, uz snažnije i čvršće veze s kohezijskom politikom.
Ovo mišljenje EGSO-a na vlastitu inicijativu poslužit će kao doprinos organiziranog civilnog društva radu Vijeća EU-a i ostalih institucija EU-a. Predsjedanje Vijećem EU-a u prvoj polovici 2025. pozvano je organizirati neformalni ministarski sastanak na kojem će se donijeti odluka o mogućem obnavljanju Teritorijalne agende 2030.
Program možete naći na: https://www.eesc.europa.eu/en/agenda/our-events/events/future-perspectives-territorial-agenda-2030-and-its-link-civil-society/programme
Događanje možete pratiti na sljedećoj poveznici: https://www.eesc.europa.eu/en/agenda/our-events/events/future-perspectives-territorial-agenda-2030-and-its-link-civil-society/webstream
Više o Teritorijalnoj agendi na: https://territorialagenda.eu/hr/
#EESC #EGSO #TeritorijalnaAgenda