Prednosti pristupa lokalnog razvoja pod vodstvom zajednice (CLLD) za integrirani lokalni i ruralni razvoj

04.12.2017 | Naše teme, Novosti, Ruralni razvoj

Na koji način Europska unija može ojačati svoje veze s državama članicama i ponovno pridobiti povjerenje svojih građana? Odgovor na to mogao bi biti dobro provedeni pristup lokalnog razvoja pod vodstvom zajednice (CLLD) koji omogućuje integrirani lokalni razvoj i uključivanje građana i njihovih organizacija na lokalnoj razini. EGSO je uvjeren da bi CLLD mogao imati brojne prednosti kao uspješan instrument europskog lokalnog razvoja.

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) u razmatračkom mišljenju ˝Prednosti pristupa lokalnog razvoja pod vodstvom zajednice (CLLD) za integrirani lokalni i ruralni razvoj˝ prepoznavanje činjenice da CLLD, koji ojačava pristup LEADER, državama članicama pruža jedinstvenu priliku da na uključiviji, održiviji i integriraniji način razviju svoja područja u partnerstvu s lokalnim dionicima.

Lokalni razvoj pod vodstvom zajednice predstavlja ažuriranje pristupa LEADER koji se primjenjuje već više od 26 godina. Glavna razlika odnosi se na bolje integriran pristup i raznovrsniji model financiranja. Međutim, pojedine lokalne akcijske grupe u ruralnim područjima sada imaju pristup i sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, Socijalnog fonda i Fonda za ribarstvo. Počevši od trenutačnog programskog razdoblja (2014. – 2020.), primjena CLLD-a koji uključuje više fondova proširena je i na gradsku dimenziju.

Pristup LEADER pojačan je za razdoblje 2014. – 2020. S obzirom na ulogu lokalnih zajednica u doprinosu teritorijalnoj koheziji i strateškim ciljevima u okviru strategije Europa 2020., EU je uz snažnu podršku Europskog parlamenta odlučio pojednostaviti i ojačati primjenu CLLD-a za sve vrste teritorija (ruralni, gradski, obalni) i različite vrste potreba zajednice (posebice socijalne, kulturne, okolišne i gospodarske). U razdoblju 2014. – 2020., inicijative CLLD-a ispunjavaju uvjete za potporu svih ESIF-ova (osim Kohezijskog fonda) i podliježu zajedničkom okviru propisanom Uredbom o zajedničkim odredbama (CPR) kojom su uređeni navedeni fondovi. Time se jamči dosljednost i koordinacija financiranja EU-a i veća učinkovitost u njegovoj primjeni. Zajednička pravila nadopunjuju značajke svakog pojedinog fonda (primjerice, najmanje 5 % sredstava EPFRR-a mora slijediti pristup CLLD-a, a potpora CLLD-u nije obvezna za druge fondove). Obveznim zahtjevom u pogledu financiranja zajamčena je uspješna provedba programa LEADER.

Pin It on Pinterest

Share This