Održan četvrti trening-blok Akademije održivog razvoja u sklopu projekta Održiva istina

10.06.2024 | Istaknuto, ODRAZ-ove vijesti

U Zagrebu je 6. i 7. lipnja 2024. održan četvrti trening-blok Akademije održivog razvoja u sklopu projekta Održiva istina. Cilj Akademije je doprinijeti aktivaciji nastavnika i partnera u razvoju kompetencija, aktivnog sudjelovanja te razotkrivanja dezinformacija u području održivog razvoja.

Cilj projekta Održiva istina je jačanje otpornosti društva na dezinformacije smanjenjem količine dezinformacija, misinformacija i lažnih vijesti u javnom prostoru, jačanje informacijske pouzdanosti i sigurnosti kod konzumiranja medijskih sadržaja i korištenja društvenih mreža, jačanje kvalitete novinarstva i vjerodostojnog izvještavanja i jačanje medijske pismenosti.

 

SMCNetZero

Sudionici su bili predstavnici partnerskih organizacija: Veleučilište s pravom javnosti Baltazar Zaprešić, Veleučilište u Virovitici i TV zapad.  

Tijekom prvog dana, Elizabet Gašparov iz ODRAZ-a održala je predavanje na temu dezinformacija u području održivog razvoja, s naglaskom na greenwashing u marketinškim kampanjama proizvoda i usluga. Objašnjeno je koje su karakteristike greenwashinga i prikazani primjeri koji ih opisuju. Dok raste svijest o klimatskoj krizi i štetnom utjecaju klimatskih promjena, potrošači sve više pažnje obraćaju na utjecaj koje njihove navike imaju na okoliš. S porastom interesa, porastao je i broj proizvoda koje su na tržištu označeni nekom vrstom tvrdnje o održivosti. EU je usvojila Direktivu o zelenim tvrdnjama koja za cilj ima pomoći potrošačima da donose ekološki prihvatljive odluke i potaknuti proizvođače da nude trajnije i održivije proizvode. To se postiže zabranom obmanjujućih oglasa i tvrdnji o prihvatljivosti proizvoda za okoliš, kao što su izrazi “prirodan”, “klimatski neutralan” ili “ekološki”, ako nisu popraćeni detaljnim dokazima.

Nakon dezinformacija, Elizabet je održala predavanje o društveno korisnom učenju. Društveno korisno učenje ili model učenja zalaganjem u zajednici je nastavna metoda iskustvenog učenja kojom studenti svoja teorijska znanja stečena na fakultetu primjenjuju u stvarnom životu, dajući doprinos razvoju svoje zajednice. Sudionicima je podijeljen priručnik Odrazi se znanjem – Društveno korisno učenje u praksi kojeg je ODRAZ izradio u sklopu DKU projekta Odrazi se znanjem – pokreni zajednicu: Fakulteti i udruge zajedno za održivi razvoj lokalnih zajednica. Nakon predavanja, sudionici su kroz grupni rad radili na projektnim idejama kreiranja DKU projekta u svojim županijama, razgovarali su o potencijalnim fakultetima i udrugama koje bi uključili u svoj projekt.

Tijekom drugog dana, Magdalena Makar iz ODRAZ-a je održala predavanja o organiziranju zajednice i planiranju lokalnog održivog razvoja. Organiziranje zajednice je proces uz pomoć kojeg stanovnici –  članovi zajednice, organiziraju sami sebe kako bi se pobrinuli i “uzeli u svoje ruke” rješavanje problema, poboljšali kvalitetu življenja te tako razvili osjećaj zajedništva. Sudionici su u grupama radili na modelima socijalne akcije i razvoja zajednice. Podijeljena im je ODRAZ-ova publikacija Naša zajednica naša odgovornost.

Više o projektu Održiva istina pročitajte OVDJE

.

.

.

Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This