Tjedan civilnog društva: Europsko civilno društvo određuje program rada novih čelnika i čelnica EU-a
Od 4. do 7. ožujka Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) bio je domaćin prvog Tjedna civilnog društva, na kojem se okupilo više od 800 predstavnika i predstavnica organizacija civilnog društva i skupina mladih, koji su raspravljali o predstojećim izborima i budućnosti EU-a.
Zaključci će u srpnju biti uključeni u rezoluciju EGSO-a o tome što civilno društvo očekuje od budućeg vodstva Europskog parlamenta i Komisije.
Tjedan civilnog društva ima pet glavnih inicijativa, a to su: – Dani civilnog društva, Dan europske građanske inicijative, Tvoja Europa, tvoje mišljenje (YEYS), Nagrada za civilno društvo i Seminar za novinare. Njihov je cilj:
- omogućiti građanima da surađuju s EU-om i ostvaruju svoja demokratska prava;
- utvrditi koje pojave prijete demokratskim vrijednostima (npr. dezinformacije i apatija glasača) i raditi na njihovom suzbijanju;
- prikupiti preporuke civilnog društva i uključiti ih u buduće planove EU-a.
Prvi uvid u poruke organizacija civilnog društva novim čelnicima i čelnicama EU-a pokazuje usredotočenost na prilagodljivo upravljanje, uključive politike i održivu budućnost za sve Europljane i Europljanke.
Suzbijanje dezinformacija
Uoči europskih izbora predstavnici i predstavnice mladih i novinari i novinarke izrazili su zabrinutost zbog neobuzdanog širenja dezinformacija i sve veće polarizacije na internetu, naglasivši potrebu za čvrstim pravnim okvirima. Civilno društvo poziva vlade, škole i tehnološka poduzeća da surađuju na promicanju digitalne pismenosti i poticanju uključivog internetskog okruženja bogatog znanjem.
Ekonomija koja funkcionira u interesu građana i planeta
Civilno društvo pozvalo je na prelazak s modela usmjerenih na rast na holističke pristupe koji prednost daju dobrobiti, blagostanju i ekološkim ograničenjima. U skladu s time organizacije mladih zalagale su se za donošenje direktive o održivom poslovanju i predložile posebne poreze na robu koja šteti okolišu.
Sudionici su istaknuli i ulogu EU-a u digitalnoj transformaciji i pozvali na obrazovanje građana i etičko upravljanje u području umjetne inteligencije. Cilj je tih mjera osigurati odgovoran gospodarski rast, a građane osposobiti za snalaženje u tehnološkom okruženju koje se stalno mijenja.
Jačanje uloge mladih
Predstavnici i predstavnice civilnog društva insistirali su na tome da se mladima omogući da oblikuju budućnost Europe i zalagali se za to da se sve politike EU-a ocjenjuju s obzirom na njihov učinak na mlade. Konkretno, skupine mladih predložile su da se na izborima za Europski parlament odrede kvote za mlade kako bi se povećala njihova zastupljenost.
Jačanje demokracije
Sudionici su pozvali na otporniju i uključiviju demokraciju, naglasivši važnost strukturiranog civilnog dijaloga na svim razinama vlasti. Cilj je tog dijaloga da u kombinaciji s izgradnjom kapaciteta ojača civilno društvo u zemljama kandidatkinjama za članstvo u EU-u i promiče sigurno i poticajno okruženje za napredak civilnog društva u Europi.
Ići korak dalje od pukog predlaganja
Tjedan civilnog društva pokazao je prednosti i nedostatke europske građanske inicijative (EGI). Njezini su uspjesi uvaženi, ali je izraženo nezadovoljstvo zbog nedovoljne reakcije institucija EU-a. Upućen je poziv europskim građanskim inicijativama da izvuku konkretnije odgovore kojima će potaknuti snažnija partnerstva i ojačati sudjelovanje građana razmjenom najboljih praksi.
Pogled u budućnost
Preporuke će biti uključene u predstojeću rezoluciju EGSO-a o tome što civilno društvo očekuje od sljedećeg Europskog parlamenta i Komisije.
Izvor: eesc.europa.eu
#EESC #EGSO