Suzbijanje energetske krize: organizirano civilno društvo poziva na realističan i pragmatičan pristup energetskoj tranziciji

05.01.2023 | Novosti iz EGSO-a

EGSO predano i odlučno pristupa dekarbonizaciji EU-ova energetskog sustava i poziva EU-ove tvorce politika da se uhvate u koštac s posljedicama energetske ovisnosti koja traje već desetljećima.

Tim je riječima predsjednica EGSO-a Christa Schweng otvorila raspravu o energetskoj tranziciji i strateškoj autonomiji EU-a, održanu 26. listopada 2022., u okviru plenarnog zasjedanja. EGSO je na raspravi ugostio profesora Leonarda Meeusa iz Europskog sveučilišnog instituta u Firenci.

 

 

 

 

 

„Na zelenoj tranziciji moramo raditi brzinom koju poduzeća i društva mogu pratiti, a istodobno moramo poduzimati mjere koje Europi omogućuju globalnu konkurentnost i inovativnost“, rekla je predsjednica Schweng. „Europska unija mogla bi svoju ovisnost o uvoznoj energiji smanjiti razvijanjem kapaciteta za energiju iz lokalnih obnovljivih izvora, ali treba osigurati odgovarajuće poticaje za ulaganja“.

Profesor Meeus govorio je o reformama EU-ova tržišta električne energije koje predlaže Europska komisija i ustvrdio da tržište električne energije, koje gradimo posljednjih 20 godina, može biti dio naše budućnosti dokle god ga dopunjavamo i kombiniramo s novim instrumentima za angažiranje potrošača i modernizaciju mreža.

Rasprava se vodila u vezi s usvajanjem EGSO-ova mišljenja „Strateška vizija energetske tranzicije za omogućavanje strateške autonomije EU-a“, koje su sastavili Thomas Kattnig, Lutz Ribbe i Tomasz Andrzej Wróblewski.

U Mišljenju se iznosi EGSO-ova vizija energetske tranzicije i njezine uloge u postizanju strateške autonomije EU-a i naglasak stavlja na ubrzanje dekarbonizacije, smanjenje ovisnosti o uvozu energenata, veće prihvaćanje od strane zajednica i poduzeća i podržavanje ranjivih domaćinstava.

Izvor: eesc.europa.eu

#EESC #EGSO

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This