Što mladi očekuju od budućnosti u EU-u? Zašto glasati na europskim izborima?
Europski tjedan mladih 2024. održava se dva mjeseca uoči europskih izbora, koji će se u Hrvatskoj održati 9. lipnja 2024. Demokracija i europski izbori su u središtu rasprave. Krajnje je vrijeme da se mladi Europe više uključe u društvo i demokratske procese.
Tome se priključio i Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) čiji članovi u svojim zemljama organiziraju različite aktivnosti kako bi informirali i potakli mlade da iskoriste svoje pravo glasa i izađu na izbore.
Lidija Pavić-Rogošić, direktorica ODRAZ-a i članica EGSO-a je održala gostujuće predavanje za maturante Gimnazije Tituš Brezovački u Zagrebu. U tome joj je pomogla i njena zamjenica u EGSO-u, Magdalena Makar.
Teme o kojima se razgovaralo:
- Institucije EU-a i njihova uloga
- Što EU čini za mlade i za njihove gradove i regije
- Zašto glasati na EU izborima
- Budućnost ciljeva održivog razvoja nakon europskih izbora
- Što učenici očekuju od EU-a nakon izbora.
Učenici su dobili uvid u važnost sudjelovanja na europskim izborima te su saznali više o ulozi Europskog parlamenta u donošenju odluka koje utječu na njihovu svakodnevicu. Informirani su i o drugim institucijama EU-a, s naglaskom na EGSO.
Posebno je istaknuta povezanost politika EU-a i Globalnih ciljeva održivog razvoj te su predstavljeni ključni dokumenti kao što su europski zeleni plan, Pariški sporazum o klimatskoj neutralnosti i Europski stup socijalnih prava.
Učenici su imali priliku saznati više o konkretnim inicijativama i projektima EU-a koji im nude mogućnosti za unaprjeđenje života i stvaranje održivije budućnosti.
Nakon predavanja, učenici su imali priliku postavljati pitanja i dobiti dodatne informacije o tome kako mogu sudjelovati te gdje mogu pronaći više informacija o temama koje su ih zanimale.
U raspravi s učenicima razgovaralo se o tome što očekuju od EU-a nakon izbora, koji su im prioriteti i u kojim područjima žele biti više uključeni.
Uvodni dio predavanja počeo je interaktivnim upitnikom u alatu Mentimeter kako bi učenici osvježili svoje znanje o nekim ključnim činjenicama o EU-u.
Uvod u završni dio, raspravu, bilo je prikazivanje portala „Što Europa čini za mene“. Mladi su zadovoljni što postoji portal koji objedinjuje sva područja djelovanja EU-a što će im koristiti za buduće aktivnosti.
Mladi su već upoznati su s različitim programima u kojima mogu sudjelovati kao što je Erasmus, a raspitivali su se za još takvih programa, primjerice CEEPUS. Zanimljiv im je koncept DiscoverEU koji namjeravaju koristiti, a dio učenika planira iskoristiti priliku studiranja na nekom od europskih sveučilišta.
Od budućnosti u EU-u očekuju pojačano uključivanje mladih u donošenje odluka, jasnije i brže rješavanje stambenog pitanja i pitanja zapošljavanja mladih. U tome smjeru očekuju i poticaje za mlade, primjerice pri kupnji prve nekretnine, ali i električnih vozila. Učenici nisu zabrinuti za svoju budućnost, no brine ih nesigurno europsko okruženje i smanjenje osobne sigurnosti na ulicama.
Voljeli bi da prioritet EU-a bude bolja povezanost kako unutar Hrvatske, tako i Hrvatske s ostalim zemljama, posebice putem brze i efikasne željeznice. Dotaknuli su se i (ne)pravilnog odvajanja otpada i potrebu poticanja kružnog gospodarstva. Predložili su financiranje većeg broja reciklažnih centara u Hrvatskoj te što veću potporu obnovljivim izvorima energije.
#EESC #EGSO