
Što je sljedeće za europsko djelovanje u vezi s ciljevima održivog razvoja?
U utorak, 27. lipnja 2023. u 14.30h, Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) će biti domaćin hibridne javne rasprave kako bi se istražili načini za jačanje provedbe ciljeva održivog razvoja u EU-u.
Tijekom događaja govornici će:
- razmotriti napredak postignut u provedbi Agende 2030.;
- identificirati posebne izazove i iznijeti preporuke o tome kako povećati učinak europskih politika na postizanje Agende 2030.;
- dati pregled provedbu ciljeva održivog razvoja unutar i izvan EU-a.

Sudjelovat će i predstavnici nadolazećeg španjolskog predsjedanja EU-om, EGSO-a te raznih organizacija civilnog društva, a prenosit će se uživo na web stranici EGSO-a.
Osiguran prijevod: EN, FR, DE, ES. Nije potrebna registracija.
Plan održivog razvoja do 2030. godine, koji su usvojile sve države članice Ujedinjenih naroda 2015., predstavlja zajednički plan za mir i prosperitet za ljude i planet, sada i u budućnosti. U svojoj biti, 17 ciljeva održivog razvoja (SDGs) hitan su poziv na djelovanje svim razvijenim zemljama i zemljama u razvoju u globalnom partnerstvu. Shvaćeno je da okončanje siromaštva i drugih deprivacija mora ići ruku pod ruku sa strategijama koje poboljšavaju zdravlje i obrazovanje, smanjuju nejednakost i potiču gospodarski rast – a sve to uz rješavanje klimatskih promjena i rad na očuvanju naših oceana i šuma.
Ova 2023. godina ključna je za ciljeve održivog razvoja. U drugom polugodištu 2023. dogodit će se dva značajna događaja – godišnji Politički forum na visokoj razini o održivom razvoju (HLPF) u srpnju 2023. i Samit za ciljeve održivog razvoja (SDG summit) sazvan pod pokroviteljstvom Opće skupštine UN-a u rujnu 2023.
Također, ove godine će Europska komisija po prvi put predstaviti dobrovoljni pregled provedbe Agende održivog razvoja do 2030. na razini EU-a, kako bi procijenila provedbu ciljeva unutar i izvan EU-a, a koji će biti predstavljen u New Yorku u srpnju.
Španjolsko Ministarstvo za socijalna prava i Agendu 2030., kao dio nadolazećeg predsjedanja Vijećem Europske unije, zatražilo je od EGSO-a istraživačko mišljenje kako bi se razmotrio napredak postignut u provedbi Agende 2030. te kako bi se identificirali svi posebni izazovi te dale preporuke o tome kako povećati učinak europskih politika na postizanje Agende 2030., unutar i izvan EU-a.
Ova javna rasprava, koju moderira direktorica ODRAZ-a, Lidija Pavić-Rogošić, ima za cilj prikupiti stajališta različitih aktera civilnog društva i uključiti ih pri izradi istraživačkog mišljenja EGSO-a.
Program možete naći na: https://www.eesc.europa.eu/en/agenda/our-events/events/eu-and-agenda-2030-strenghtening-implementation-sdgs/programme
Događanje možete pratiti na sljedećoj poveznici: https://www.eesc.europa.eu/en/agenda/our-events/events/eu-and-agenda-2030-strenghtening-implementation-sdgs/webstream
#EESC #EGSO #SDG