Paket mjera za obranu demokracije: Komisija bi trebala povući direktivu

10.04.2024 | Novosti iz EGSO-a

Europska komisija je u prosincu 2023. donijela paket mjera za obranu demokracije uoči europskih izbora 2024. Središnji je dio tog paketa zakonodavni prijedlog kojim će se povećati transparentnost i demokratska odgovornost za aktivnosti zastupanja interesa u ime trećih zemalja kako bi se utjecalo na politike, donošenje odluka i demokratski prostor. 

Sadržava i dvije preporuke kojima se promiču slobodni, pravedni i otporni izbori te sudjelovanje građana i organizacija civilnog društva u oblikovanju politika. Više na: https://croatia.representation.ec.europa.eu/news/obrana-demokracije-komisija-predlaze-razotkrivanje-prikrivenog-stranog-uplitanja-2023-12-13_hr

 

Međutim, postoje prigovori na ovaj Komisijin paket. U nastavku prenosimo razmišljanje člana Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO) Christiana Moosa.

Zabrinutost zbog zlonamjernog utjecaja neprijateljskih država kao što je Rusija potpuno je opravdana. Zabilježeno je više primjera dodjele povoljnih zajmova strankama krajnje desnice, osiguravanja položaja u nadzornim odborima bivšim političarima, sklapanja unosnih ugovora s kontroverznim poduzetnicima i financiranja navodnih nevladinih organizacija.

Stoga moramo biti vrlo oprezni kod europskih izbora. Međutim, unatoč tome što su države članice dobile neke dobre preporuke, paket mjera za obranu demokracije donesen je prekasno. Kao prvo, Komisija je paket pokrenula sa zakašnjenjem. Zatim ga je početkom ljeta 2023. odgodila za više od pola godine zbog oštrih i prije svega jednoglasnih kritika zakonodavnog prijedloga koji je trebao biti dio paketa.

Bez obzira na to, paket objavljen u prosincu potvrdio je najgore strahove. Predloženom direktivom stigmatizirale bi se nevladine organizacije koje primaju sredstva od vlada zemalja koje nisu članice EU-a, kao što je SAD. Već i sam taj prijedlog služi kao opravdanje za autoritarne vlade koje zakonima o stranim agentima pokušavaju ušutkati svaku demokratsku oporbu.

Osim toga, definicije iz direktive nejasne su i postoje goleme rupe koje bi stvarni agenti Moskve mogli iskoristiti. Predstavnici organiziranog civilnog društva pitaju se zašto Komisija ne uspostavi opći registar transparentnosti koji bi obuhvaćao sve predstavnike interesnih skupina, koji bi bio u skladu s postojećim zakonima na nacionalnoj razini i koji bi stvorio jasnu i sigurnu pravnu osnovu za sve dionike.

Komisija bi trebala povući predloženu direktivu i kod njezine sljedeće verzije 2025. zauzeti sveobuhvatniji pristup koji ne ide u prilog neprijateljima demokracije.

Pročitajte i:
Bruno Kaufmann: Zašto je europska građanska inicijativa puno važnija nego što mislimo
https://www.eesc.europa.eu/hr/news-media/eesc-info/eesc-info-march-2024/articles/117465

Bruno Kaufmann je ambasador europske građanske inicijative, jedinstvenog alata koji bi građanima EU-a čak mogao omogućiti da predlažu nove europske zakone. Objašnjava zašto je europska građanska inicijativa toliko važna i zašto bi se, ako uspije, jednog dana mogla smatrati jednim od najznačajnijih demokratskih postignuća od uvođenja općeg i jednakog prava glasa u 20. stoljeću.

#EESC #EGSO

 

 

Pin It on Pinterest

Share This