Okrugli stol mladih za klimu i održivost o sigurnosti hrane i održivim prehrambenim sustavima s povjerenikom Wojciechowskim
Nakon uspjeha prethodnih okruglih stolova mladih o klimi i održivosti, EGSO u suradnji s Europskim forumom mladih (European Youth Forum) i Generation Climate Europe organizira treći okrugli stol mladih EU-a u srijedu, 30. studenog, od 14:30 do 16:00 sati. Janusz Wojciechowski, europski povjerenik za poljoprivredu, sudjelovat će na događaju i razgovarati s predstavnicima mladih o temama sigurnosti hrane i održivih prehrambenih sustava.
Za sudjelovanje nije potrebna registracija: događaj će se prenositi na posebnoj web stranici EGSO-a. Gledajte uživo putem sljedeće poveznice: https://www.eesc.europa.eu/en/agenda/our-events/events/youth-climate-and-sustainability-round-table-3/webstream
Poljoprivredno-prehrambeni sektor pridonosi klimatskoj krizi, ali i trpi posljedice, više od bilo kojeg drugog sektora. Poljoprivreda EU-a stvara 10 % globalnih emisija stakleničkih plinova (bez računanja emisija i krčenja šuma koji nastaju izvan EU-a kao rezultat poljoprivredne aktivnosti EU-a, uvozom hrane za životinje i gnojiva), a polovica potječe iz sektora stočarstva. Istovremeno, rastuće temperature, dugotrajne suše, neredovite oborine i ekstremne vremenske nepogode stvaraju neizvjesnost za poljoprivrednike, smanjuju prinose usjeva i uništavaju čitave ekosustave, suočavajući se s novim štetnicima. Stoga teme kao što su sigurnost hrane, prehrambeni sustavi i njihov doprinos visokim emisijama stakleničkih plinova, moraju biti na vrhu dnevnog reda kada se raspravlja o klimatskoj krizi i zelenoj tranziciji.
Prehrambena i poljoprivredna politika ne tiču se samo poljoprivrednika, već i svih dionika u lancu opskrbe hranom. Ove javne politike definiraju uvjete pod kojima se naša hrana uzgaja, određuju što i kako jedemo i imaju veliki utjecaj na biološku raznolikost, krajolike i klimu. Politike povezane s poljoprivredno-prehrambenim sektorom također imaju značajan društveni utjecaj, utječući na veličinu farmi i poljoprivredno-prehrambenih poduzeća, korištenje zemljišta i poljoprivrednu ekonomiju, što posljedično utječe na žetvu, prihode te zdravlje ljudi i okoliša. Ti utjecaji često imaju velike regionalne razlike i utječu na najranjivije skupine našeg društva. Broj farmi je u padu već desetljećima. Bez da ovaj sektor učini održivijim i privlačnijim za sljedeću generaciju, Europi prije ili kasnije prijeti gubitak svojih proizvođača i kriza u osiguravanju hrane. Osobito su mladi dugo bili nedovoljno zastupljeni u raspravama o poljoprivredi i politikama u vezi s poljoprivredno-prehrambenim sektorima, unatoč iskazivanju iskrenog interesa, kao što su snažne reakcije mladih na najnoviju Zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP) tijekom 2020. Imajuću u vidu ogromna sredstva koja čine gotovo jednu trećinu proračuna EU-a, ZPP i povezane politike predstavljaju važne smjernice za godine koje dolaze.
Ovaj okrugli stol mladih EU-a okupit će mlade iz cijele Europe kako bi s povjerenikom Wojciechowskim raspravljali o svojim vizijama održivih i uključivih poljoprivrednih politika i prehrambenih sustava. Na događanju će se raspravljati o temama kao što su: Kako možemo smanjiti emisije iz proizvodnje hrane uz osiguranje sigurnosti hrane? Koje politike mogu podržati mlade poljoprivrednike u prilagodbi na izazovne posljedice klimatske krize? Kako možemo osigurati da zeleni prijelaz bude fer i ravnopravan u poljoprivredno-prehrambenom sektoru?
Okrugli stolovi mladih o klimi i održivosti su prostor su za redovit, strukturiran i smislen dijalog između mladih i donositelja odluka u EU-u, pokrenut nakon usvajanja mišljenja EGSO-a Ususret strukturiranom angažmanu mladih u području klime i održivosti u postupku donošenja odluka EU-a.
#EESC #EGSO