Budućnost ciljeva održivog razvoja nakon EU izbora? Zašto glasati? – održan webinar za studente
Lidija Pavić-Rogošić, direktorica ODRAZ-a i članica Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO) je 11. travnja 2024. održala webinar za studente Veleučilišta u Virovitici i Veleučilišta Baltazar Zaprešić.
U početnom dijelu je predstavila tijela EU-a i njihove uloge u kreiranju politika, a nakon toga se osvrnula na važne politike EU-a povezane s održivim razvojem i ciljevima održivog razvoja.
Također se razgovaralo o tome što EU čini za građane i mlade EU te zbog čega treba glasati. Studentima je prezentirala i što Europski parlament radi u borbi protiv dezinformacija.
Nakon toga su studenti u dvije grupe razgovarali o tome što im je važno za budućnost Europe.
Moderatorice su bile Lidija Pavić-Rogošić i Magdalena Makar, njena zamjenica u EGSO-u.
Nakon toga su u plenarnom dijelu predstavljena izvješća grupa te dani završni komentari.
Rad u grupama – poruke studenata
Što mladi očekuju od budućnosti EU-a?
Institucije EU-a trebaju više slušati potrebe mladih i više ih uključiti u donošenje odluka te mladi trebaju dobiti povratne informacije.
Jedan je sudionik postavio pitanje: „Kako se mogu kreirati politike za mlade ako mladih nema na razini donošenja odluka?“ Predlaže se, dakle, uključivanje većeg broja mladih u EU parlament, ali i da se s mladima provode redoviti dijalozi na više razina (lokalno-regionalno-nacionalno-EU).
Pitanje sigurnosti
S obzirom na aktualan problem rata u Ukrajini i potencijalnih povezanih prijetnji, sudionici se nadaju da će se EU osnažiti geopolitički kako bi brže mogla odgovoriti na prijetnje u budućnosti, a da pritom manje ovisi o velikim globalnim savezima kao što je NATO.
Energetska neovisnost
U budućnosti i dalje treba staviti naglasak na obnovljive izvore energije kako bi EU bila što prije energetski neovisna.
Obrazovanje za EU fondove
Edukacije za pripremu i provedbu EU projekata trebale bi biti integrirane u školovanje, primjerice već od srednje škole. Svakako bi trebalo biti besplatno za polaznike jer su trenutni dostupni tečajevi preskupi. Jedna je sudionica navela primjer Ekonomske škole u Bjelovaru koja jedina ima pripremu projekata kao izborni predmet. Pozitivno je što većina fakulteta, primjerice onih koji se bave menadžmentom i poduzetništvom uvodi takve kolegije, primjerice Veleučilište u Virovitici.
Što mladi trebaju, koji su im prioriteti?
Stanovanje i zapošljavanje
Prioritet brojnih mladih ljudi danas, ne samo sudionika webinara, je osamostaliti se. Međutim, trenutna situacija na tržištu nekretnina i za prvo zapošljavanje nepovoljna je za mlade ljude. Rješavanje stambene politike, demografski poticaji i poticaji za zapošljavanje (u vidu izdašnijih financijskih injekcija nego što je to trenutno praksa) neki su od primjera potreba mladih.
Nastavno na zapošljavanje, ograničavajući faktor je nepostojanje iskustva nakon fakulteta, a brojni poslodavci provode natječaje netransparentno i zapošljavaju „preko veze“.
Kulturna razmjena /Razmjena i učenje u drugim područjima
Kulturnu razmjenu treba kontinuirano organizirati i financirati. Primjerice, razmjene između muzeja, galerija i umjetnika te umjetnina kako bi se upoznala kultura drugih dijelova Europe, ali i naša u Europi.
Naravno, razmjena i na drugim sferama kao što je urbanizam, ekologija i sl. također je dobrodošla.
Jačanje institucija
Mladima je prioritet da se i hrvatsko pravosuđe ugleda na dobre europske primjere, postane učinkovitije, brže, transparentnije i pravednije.
Treba ojačati kapacitete provedbenih tijela kako bi se učinkovitije provodili natječaji iz fondova EU-a te kako ne bi dodatno zakomplicirali procese.
Hoće li glasati na izborima za EU Parlament?
Sudionike smo pitali planiraju li glasati na EU izborima. U provedenoj anketi gotovo polovina je rekla da nisu sigurni hoće li glasati. Neki nisu ni znali da su u lipnju izbori, možda zato jer su sredinom aprila bili parlamentarni izbori pa još nema kampanje niti je većina stranaka istaknula svoje liste.
#EESC #EGSO