Mreža za održivi razvoj upozorava na rizik od “izgubljenog desetljeća za Agendu 2030.”

03.02.2023 | Novosti iz EGSO-a

Tijekom siječanjske plenarne sjednice Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO) gost je bio Guillaume Lafortune, potpredsjednik UN-ove Sustainable Development Solutions Network (UN SDSN). Razgovaralo se o provedbi UN-ovih ciljeva održivog razvoja. Rasprava je pokazala da EU ne uspijeva ispuniti ciljeve UN-ove Agende 2030. Ipak, postoji nada. EU ima priliku preuzeti vodstvo, uključujući i kroz financijsku potporu. Pri tome, EGSO ima važnu ulogu u praćenju napretka.

Lafortune je predstavio Izvješće o održivom razvoju Europe 2022., koje je napravljeno uz potporu i suradnju s EGSO-m (https://eu-dashboards.sdgindex.org/chapters/executive-summary). Dok je globalni sporazum o ciljevima održivog razvoja označio povijesni trenutak, postoji opasnost da provedba ciljeva neće biti ispunjena.


 

 

 

 

 

Osnaživanje Europe i ubrzavanje financiranja ciljeva održivog razvoja

Lafortune je pozvao na jačanje domaćih politika EU-a, kao što je  zakonodavstvo o due diligenceu, na primjer, o poštivanju društvenih standarda te na odgovorniju potrošnju i inovacije. Međutim, te bi mjere trebale ići ruku pod ruku s međunarodnom suradnjom. Izvješće preporučuje da se EU zalaže unutar sustava Ujedinjenih naroda za globalni plan za povećanje međunarodnog financiranja za ciljeve održivog razvoja.

U svom uvodnom govoru, predsjednica EGSO-a Christa Schweng ponovila je ovu ideju rekavši da bez vodstva EU-a postizanje globalnih promjena neće biti lako. Sada, više nego ikad, moramo ulagati u ciljeve održivog razvoja i predvoditi međunarodne napore za ubrzanje provedbe ciljeva održivog razvoja.

Pozadina:

Izvješće o održivom razvoju u Europi za 2022. ocjenjuje napredak u postizanju ciljeva održivog razvoja u EU-u i pojedinim zemljama te nudi praktične preporuke za jačanje vodstva EU-a u postizanju tih ciljeva.

Europski gospodarski i socijalni odbor preporučuje transverzalni pristup ciljevima održivog razvoja, uzimajući u obzir međusobno povezanu prirodu ciljeva održivog razvoja i pojedinačnih ciljeva, te predlaže pokretanje nove platforme za poticanje strukturiranog angažmana civilnog društva u javnim politikama vezanim uz ciljeve održivog razvoja.

Guillaume Lafortune je, između ostalog, rekao da ispunjavanjem ambicija Europskog zelenog plana u EU-u i jačanjem pristupa međunarodnom financiranju ciljeva održivog razvoja, EU može postići svoje strateške ciljeve i okupiti druge zemlje, temeljeći se na svojim vrijednostima ljudskog dostojanstva, slobode i vladavine prava. EU se treba zalagati za Agendu 2030. unutar sustava UN-a kako bismo bili sigurni da se u budućnosti nećemo osvrtati na ciljeve održivog razvoja kao na neuspjeh.

U raspravi je sudjelovala i Lidija Pavić-Rogošić koja je, između ostalog, napomenula da EU treba sveobuhvatnu strategiju o ciljevima održivog razvoja s ciljem poboljšanja koherentnosti i sinergije među područjima politika i među alatima. Europski zeleni plan i nekoliko relevantnih strategija EU-a pridonose provedbi ciljeva održivog razvoja, ali ne u potpunosti. Veze između različitih strategija moraju se osnažiti kako bi se odvojili od sektorskih pristupa i krenuli u višesektorsku suradnju, s jasnim fokusom na društvenu dimenziju i načelo da se treba voditi računa o svim ljudima.

#EESC #EGSO #SDGs

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This