Doprinos EGSO-a dobrovoljnom pregledu ciljeva održivog razvoja EU-a i strategiji za budući rad na ciljevima održivog razvoja

28.10.2022 | Novosti iz EGSO-a

Godina 2023. bit će ključna godina za ciljeve održivog razvoja. Čelnici država i vlada okupit će se na Političkom forumu UN-a na visokoj razini o održivom razvoju (HLPF). Na HLPF-u 2023. Europska komisija prvi će put podnijeti dobrovoljni nacionalni pregled (VNR) za EU. Europska komisija je pozvala EGSO da doprinese VNR-u EU-a te je EGSO definirao pristup za taj proces, kao i plan za unaprjeđenje provedbe Programa održivog razvoja do 2030.

Prema ocjeni sredinom provedbenog razdoblja programa rada za razdoblje 2020. – 2023. i dalje, ciljevi održivog razvoja ne smiju se razvodniti, nego se mora osigurati da oni u narednim godinama postanu pravi orijentir politika EU-a kako bi održivi razvoj doista postao vodeće načelo sveobuhvatnog političkog okvira EU-a za održivi razvoj.

 

 

 

 

 

 

Kontekst

Program UN-a za održivi razvoj do 2030. nikad nije bio tako aktualan: nedavni šokovi potvrđuju cjelokupnu važnost Programa i njegovih ciljeva. Usporavanje prouzročeno pandemijom bolesti COVID-19 iziskuje još brže djelovanje u narednih sedam godina. U svojoj prvoj rezoluciji o ratu u Ukrajini, Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) je već naveo da posljedice rata ne bi smjele naškoditi djelovanju u području klime i održivosti, predviđenom Programom UN-a za održivi razvoj do 2030., koji je prije svega program za osiguravanje mira i sigurnosti te smanjenje siromaštva. EGSO naglašava potrebu za napretkom u provedbi Programa UN-a do 2030. i pravednom tranzicijom.

Godina 2023. bit će ključna godina za ciljeve održivog razvoja:

  • U rujnu 2023. čelnici država i vlada okupit će se na Političkom forumu UN-a na visokoj razini o održivom razvoju (HLPF), koji će se održati pod pokroviteljstvom Opće skupštine UN-a i kojim će se obilježiti sredina razdoblja provedbe ciljeva održivog razvoja. Sastanak na vrhu o ciljevima održivog razvoja bit će ključan trenutak za preusmjeravanje pozornosti na program, razmatranje napretka i davanje potrebnih poticaja za ubrzanje djelovanja.
  • Na HLPF-u 2023. Europska komisija prvi će put podnijeti dobrovoljni nacionalni pregled (VNR) za EU. U okviru svoje strukture praćenja i preispitivanja Program održivog razvoja do 2030. potiče države članice da „provode redovita i uključiva preispitivanja napretka na nacionalnoj i podnacionalnoj razini ”, koja bi trebala biti „dobrovoljna, pod vodstvom država, kako razvijenih tako i onih u razvoju te uključivati više dionika”.
  • Parlament i Komisija uskoro će početi razmatrati svoje buduće prioritete u novom mandatnom razdoblju, a važno je da ciljevi održivog razvoja budu u središtu njihovih programa.

Europska komisija je pozvala EGSO da doprinese VNR-u EU-a te je EGSO definirao pristup za taj proces, kao i plan za unaprjeđenje provedbe Programa održivog razvoja do 2030.

Strategija EGSO-a za ciljeve održivog razvoja i područja djelovanja

Opći cilj EU-a trebalo bi biti poticanje istinski sveobuhvatne i integrirane vizije održivog razvoja, poduprte odgovarajućom upravljačkom strukturom i odgovarajućim institucijskim i administrativnim postupcima. EGSO već godinama poziva na takvu sveobuhvatnu strategiju EU-a za provedbu ciljeva održivog razvoja, pripremio je nekoliko povezanih mišljenja o toj temi, uključio održivi razvoj u rad svojih stručnih skupina te je akter kojeg su prepoznale druge institucije EU-a. Na primjer, EGSO je u nekoliko navrata pozvan da održi govor u okviru Radne skupine Vijeća za Program održivog razvoja do 2030., uključujući češko predsjedništvo.

U rujnu 2022. je EGSO utvrdio je sljedeće ciljeve za razdoblje 2022. – 2023. koji bi se trebali ostvarivati u bliskoj suradnji i koordinaciji s Opservatorijem za održivi razvoj i relevantnim tijelima unutar EGSO-a, kao i s partnerima (kao što je mreža UN-a za rješenja za održivi razvoj – SDSN):

  • Izraditi prijedlog za novi okvir politike EU-a koji bi obuhvaćao sve ciljeve održivog razvoja, nadovezujući se na europski zeleni plan, s ciljem postizanja više razine integracije između politika EU-a te nacionalnih i lokalnih politika i približavanja razini integracije potrebnoj za Program održivog razvoja do 2030.
  • Promicati strukturirano sudjelovanje EGSO-a i civilnog društva (uključujući mlade) u utvrđivanju politika za ciljeve održivog razvoja, provedbi i praćenju te usklađivanju europskog zelenog plana i nacionalnih planova za oporavak i otpornost s ciljevima održivog razvoja.
  • Unaprijediti svoj prepoznati status aktera u području tema održivog razvoja za koje EGSO može pružiti posebno stručno znanje.
  • Naglasiti važnost mira i sigurnosti (16. cilj održivog razvoja), što je u središtu Programa UN-a do 2030. Rat će negativno utjecati na sve ciljeve održivog razvoja pa moramo kontinuirano raditi na praćenju i ublažavanju posljedica u području ciljeva održivog razvoja.
  • Osigurati središnju ulogu ciljeva održivog razvoja u zakonodavnom radu EGSO-a stvaranjem više sinergija među različitim tijelima EGSO-a. Od mandatnog razdoblja koje je počelo 2020. održivi razvoj već je uključen u nadležnost svih stručnih skupina, ali postizanje ciljeva održivog razvoja trebalo bi postati važan cilj svake stručne skupine.

#EGSO #EESC

 

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This