586. plenarna sjednica EGSO-a

27.03.2024 | Novosti iz EGSO-a

U Bruxellesu je 20. i 21. ožujka 2024. održana 586. plenarna sjednica Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO).

Rasprave: 

1. Snažan socijalni strateški program za Europu, uz sudjelovanje Nicolasa Schmita, europskog povjerenika za zapošljavanje i socijalna prava, i Karine Lalieux, belgijske ministrice za mirovine i socijalnu integraciju, zadužene za osobe s invaliditetom i borbu protiv siromaštva

2. Europski izbori 2024. iz perspektive civilnog društva,  uz sudjelovanje : Marilyn Neven, koja je dala uvod u problematiku, Međunarodni institut za demokraciju i pomoć pri izborima (IDEA), Thierrya Beaudeta, predsjednika francuskog Vijeća za gospodarska i socijalna pitanja i okoliš, Zornitse Roussinove, predsjednice bugarskog Gospodarskog i socijalnog vijeća, Christelle Savall, predsjednice Mladih europskih federalista, Hendrika Nahra, voditelja odjela za europske poslove pri Make.org, i Brikene Xhomaqi, direktorice pri Lifelong Learning Platform, u vezi s usvajanjem EGSO-ove rezolucije „Glasajmo za ujedinjenu, demokratsku, konkurentnu, održivu i socijalnu Europsku uniju“

3. Predstavljanje izvješća na visokoj razini o budućnosti jedinstvenog tržišta: Enrico Letta, predsjednik Instituta Jacques Delors

4. Humanitarna situacija u Gazi, u raspravi su sudjelovali Ajith Sunghay, voditelj Ureda visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za ljudska prava na okupiranom palestinskom području (na daljinu), i Sergio Cecchini, predstavnik za humanitarna pitanja pri EU-u i NATO-u, Liječnici bez granica

Izdvajamo sljedeća usvojena mišljenja:

Paket mjera za energiju vjetra (PREUZMI)

U predstojećim godinama u vjetroenergetskom sektoru doći će do velike potražnje za radnicima općenito, a naročito za kvalificiranim radnicima. Ta se potreba može ispuniti samo ako se na razini država članica i EU-a provedu iznimno velika ulaganja u programe osposobljavanja i prekvalifikacije. U bliskoj suradnji sa socijalnim partnerima na svim razinama treba osigurati da nova radna mjesta koja se otvaraju u vjetroenergetskom sektoru zaposlenicima nude visokokvalitetne radne uvjete i sigurne i dugoročne izglede.

Šume EU-a – Novi okvir EU-a za praćenje šuma i strateške planove (PREUZMI)

Predloženi sustav podataka o šumama trebao bi se smatrati statističkim alatom, a ne alatom za nadzor, s obzirom na to da je gospodarenje šumama uglavnom u nacionalnoj nadležnosti. EGSO podsjeća na to da se, prema procjeni učinka Europske komisije , svi dionici ne slažu s idejom uredbe nego daju prednost jasnim smjernicama i nastavku postojećih sustava praćenja. To bi trebalo na odgovarajući način uzeti u obzir u sljedećim koracima postupka suodlučivanja. Prilikom upotrebe prikupljenih podataka uvijek treba poštovati prava i interese vlasnika i upravitelja šuma.

Rezolucija EGSO-a „Glas za ujedinjenu, demokratsku, konkurentnu, održivu i socijalnu Europsku uniju” (PREUZMI)

Više na:

https://www.eesc.europa.eu/en/documents/resolution/vote-united-democratic-competitive-sustainable-and-social-european-union

Iz EGSO-a: Buduće jedinstveno europsko tržište treba novi geopolitički fokus

Na plenarnoj sjednici Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO) održanoj u ožujku 2024., bivši talijanski premijer Enrico Letta jasno je rekao da se europsko jedinstveno tržište prvenstveno odnosi na ljude i da se – 30 godina nakon pokretanja – mora usredotočiti na stratešku autonomiju Europe i pitanja kao što su obrana, telekomunikacije, energija i financije.

Strateško preispitivanje jedinstvenog tržišta EU-a sada je nužnost: svijet se promijenio u proteklih 30 godina i jedinstveno tržište treba prilagoditi novom međunarodnom krajoliku, rekao je Letta.

Geopolitički krajolik sada je potpuno drugačiji od onog prije 30 godina. Današnja misija je razmotriti kakve posljedice novi svjetski scenarij ima za jedinstveno tržište i njegovu budućnost. Moramo imati novi pristup i uključiti pitanja poput obrane i proširenja, rekao je.

Predsjednik EGSO-a Oliver Röpke naglasio je da se uspjeh jedinstvenog tržišta ne može mjeriti samo u ekonomskim terminima, već mora također odražavati nade i blagostanje europskih građana: U EGSO-u vjerujemo da se jedinstveno tržište također temelji na ljudima i pravu na kretanje, ali i na slobodu ostanka.

Letta je istaknuo da se jedinstveno tržište odnosi i na ljude i za ljude. Ekonomska konkurentnost mora ići ruku pod ruku sa socijalnom zaštitom, a sloboda kretanja i pravo na ostanak su dio iste slobode: odljev mozgova ima razoran učinak u nekim zemljama. Moramo se pozabaviti slobodom ostanka i slobodom povratka. Danas je to karta samo u jednom smjeru, a to utječe na konkurentnost i stvara veliki problem u Europi.

Spominjući potrebu zaštite i poboljšanja budućeg jedinstvenog tržišta, Röpke je dodao: Svaki dugoročni plan za jedinstveno tržište trebao bi se usredotočiti na socijalnu i ekonomsku konvergenciju, rješavanje nejednakosti i društvenih razlika koje prijete europskoj integraciji. To zahtijeva zajednički napor koji uključuje regije, lokalne vlasti, poduzeća i civilno društvo kako bi se izgradila društveno osviještena Europa koja nikoga ne zapostavlja.

U ime Grupe organizacija civilnog društva EGSO-a, Luca Jahier istaknuo je činjenicu da se jedinstveno tržište ne može odnositi samo na energiju, telekomunikacije i umjetnu inteligenciju, uniju tržišta kapitala i obranu. EU također treba socijalni stup kao uvjet svoje konkurentnosti i prosperiteta.

Izvješće na visokoj razini o budućnosti jedinstvenog tržišta zatražilo je Europsko vijeće u lipnju 2023. Enrico Letta je dobio je zadatak prikupiti stajališta europskih i nacionalnih tijela, kao i poslodavaca, sindikalnih organizacija i organizacija civilnog društva. Glavni cilj bio je doći do konkretnih i ambicioznih preporuka.

Očekuje se da će se o izvješću raspravljati na sastanku Europskog vijeća u travnju 2024. i da će ono poslužiti kao osnova za djelovanje budućih predsjedatelja Vijeća, sljedeće Europske komisije i država članica.

Pokrenuto prije više od 30 godina, 1. studenog 1993., jedinstveno tržište je najvrjednija imovina europske integracije: jedan teritorij bez ikakvih unutarnjih granica ili drugih regulatornih prepreka slobodnom kretanju ljudi, robe, usluga i kapitala, tzv. ‘četiri slobode’.

Međutim, iako je jedinstveno tržište olakšalo svakodnevni život europskih ljudi i poduzeća, njegove prednosti nisu uvijek ostvarene jer pravila ponekad nisu poznata, ne provode se ili su u svakom slučaju potkopana nizom različitih prepreka.

.

.

.

Usvojenim mišljenjima možete pristupiti na internetu putem tražilice EGSO-a: 

https://dmsearch.eesc.europa.eu/search/opinion

Plenarno zasjedanje EGSO-a možete pratiti i putem društvenih medija: želite li sudjelovati u raspravama na internetu pratite @EU_EESC ili oznake #EESC, #EGSO i #Plenary.

Sudjelovati možete i na stranici na Facebooku (https://www.facebook.com/EuropeanEconomicAndSocialCommittee/), na kojoj se najavljuju plenarna zasjedanja. Podsjećamo vas da plenarna zasjedanja možete pratiti i uživo na internetu.

 

 

Pin It on Pinterest

Share This