567. plenarna sjednica EGSO-a

28.02.2022 | Novosti iz EGSO-a

U Bruxellesu je 23. i 24. veljače 2022. održana 567. plenarna sjednica Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO).

U raspravi „Utjecaj bolesti COVID-19 na temeljna prava i vladavinu prava u EU-u i budućnost demokracije” sudjelovala je Věra Jourová, potpredsjednica Europske komisije za vrijednosti i transparentnost.

 

 

 

 

 

Također je održana rasprava „Kako možemo stvoriti otporniji, inovativniji i održiviji turizam?” u kojem su sudjelovali Martha Schultz, glavna direktorica grupe Schultz, potpredsjednica udruge EUROCHAMBRES i potpredsjednica Austrijske savezne gospodarske komore, Alberto Corti, voditelj turističkog sektora Opće talijanske konfederacije poduzeća, profesionalnih djelatnosti i samostalnih zanimanja Confcommercio-Imprese per l’Italia, Kerstin Howald, politička tajnica Europske federacije sindikata u području prehrane, poljoprivrede i turizma i Claudia Monteiro De Aguiar, zastupnica u Europskom parlamentu, izvjestiteljica za temu „Uspostava strategije EU-a za održivi turizam”.

Izdvajamo sljedeća usvojena mišljenja:

Novi europski BauhausPREUZMI

EGSO pozdravlja Komisijino usvajanje komunikacije kojom je uveden koncept „novog europskog Bauhausa” (NEB), čiji je cilj stvoriti mjesta i načine života koji su atraktivni, održivi i uključivi te dostupni i priuštivi svima, posebno kao odgovor na klimatsku krizu. EGSO u potpunosti podržava holistički i interdisciplinarni pristup koji je predložila Komisija, koji uključuje zajedničku izgradnju zelenije i pravednije budućnosti za Europu, kojim se promiče taj „novi način života” u kojem „održivost odgovara stilu” i kojim se ubrzava zelena tranzicija u raznim područjima svakodnevnog života Europljana na područjima i u regijama i mjestima gdje oni svakodnevno žive, rade, kreću se i stanuju. To je participativni projekt koji se uklapa u duh povijesnog Bauhausa pokrenutog 1919. i globalnog kulturnog pokreta koji je on započeo.

Paket mjera za jačanje demokracije i integriteta izboraPREUZMI

EGSO pozdravlja ciljeve i motivaciju paketa mjera za europske izbore. Imajući na umu velike izazove i opasnosti za demokratske procese, EGSO predlaže da uredbe budu ambicioznije i da se što prije provedu u djelo. Ključno je omogućiti i promicati svjesno političko sudjelovanje građanstva, kao i osigurati transparentne, pristupačne i poštene političke aktivnosti te jasnu i aktivnu ulogu civilnog društva. U ovom se mišljenju predlaže nekoliko izmjena uredbi i neke dodatne mjere u tom pogledu. GSO podržava uključivanje svih aspekata povezanih s političkim kampanjama u paket mjera za izbore. Potrebno je staviti veći naglasak na borbu protiv dezinformacija jer one sve više utječu na izbore i transparentnost.

Utjecaj bolesti COVID-19 na temeljna prava i vladavinu prava u cijelom EU-u i budućnost demokracije PREUZMI

EGSO izražava duboku zabrinutost zbog načina na koji pandemija COVID-a 19 utječe na život, sigurnost, dobrobit i dostojanstvo svih ljudi koji žive u EU-u. Također je vrlo zabrinut zbog utjecaja pandemije COVID-a 19 na pojedince i zajednice diljem svijeta, posebno u zemljama koje nemaju odgovarajuću zdravstvenu, socijalnu i obrazovnu infrastrukturu za suočavanje s pandemijom. Odgovor EU-a i država članica mora nastojati riješiti problem sustavnih nedostataka europske zdravstvene infrastrukture uslijed sve veće mobilnosti opasnih zoonotskih bolesti i sve veće vjerojatnosti za pojavu takvih bolesti. Nadalje, nastojanja da se suzbije pandemija trebala bi ići ruku pod ruku s uspostavom odgovarajućeg sustava socijalne i gospodarske potpore kako bi se ublažili njezini negativni učinci.

Spremni za 55 %: ostvarivanje klimatskog cilja EU-a za 2030. na putu ka klimatskoj neutralnostiPREUZMI

Postizanje revidiranih ciljeva za 2030., kako je predloženo u paketu mjera „Spremni za 55 %”, neravnomjerno će utjecati na sektore, regije, zajednice i pojedince u raznim dijelovima Europe. Kako bi se to pitanje počelo rješavati, EGSO preporučuje da Europska komisija detaljno mapira i analizira učinke koje će tranzicija imati na zapošljavanje i vještine u raznim zemljama, regijama i sektorima, uključujući i na podizvođače i kasnije faze u lancima vrijednosti. Univerzalno rješenje ne postoji, pa će mjere za poticanje tranzicije morati biti prilagođene kako bi odražavale različite okolnosti koje vladaju u Europi, imajući u vidu potrebu za osiguravanjem jednakih uvjeta, kao i različita polazišta država članica.

Cijene energijePREUZMI

Analiza Komisije pokazuje da najveći utjecaj na kretanje cijena energije ima naglo globalno povećanje potražnje za plinom, a na to kretanje dodatno utječe i ubrzan gospodarski oporavak, smanjena dostava robe u EU, nedostatak ulaganja zbog politike štednje nakon krize financijskih tržišta i gospodarske krize te odgođeno održavanje infrastrukture zbog pandemije. Uz to, cijene električne energije također su porasle zbog sezonskih vremenskih uvjeta (manje vode i vjetra tijekom ljeta) što je rezultiralo manjom proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora u Europi. Doprinos povećanja cijena sustavu trgovanja emisijama (ETS) bio je vrlo ograničen.

Usvojenim mišljenjima možete pristupiti na internetu putem tražilice EGSO-a: https://dmsearch.eesc.europa.eu/search/opinion

#EGSO #EESC #EESCPlenary

Pin It on Pinterest

Share This