EK usvojila izvješće: “Dugoročna vizija za ruralna područja EU: ključna postignuća i slijedeći koraci”
Europska komisija je 27. ožujka 2024. usvojila izvješće u kojem se opisuje dobar napredak koji je dosad postignut u okviru dugoročne vizije EU-a za ruralna područja, u kojem se ističu pozitivni rezultati ostvareni od 2021. i iznose ideje za budući rad.
U izvješću se opisuje napredak postignut u okviru „Dugoročne vizije za ruralna područja EU-a” u podupiranju snažnijih, povezanijih, otpornijih i prosperitetnijih ruralnih područja i zajednica. U njemu je predstavljeno 30 mjera u nizu područja politika, od kojih je devet već dovršeno.
Ovih devet ključnih postignuća uključuju:
- Pokretanje platforme za revitalizaciju ruralnih područja za područja suočena s demografskim i gospodarskim izazovima;
- Pokretanje 60 projekata istraživanja i inovacija u ruralnim područjima s proračunom od 253 milijuna EUR koji izravno doprinose ruralnim područjima;
- Podupiranje provedbe LEADER -a i usmjeravanje oko 150 zajednica prema stvaranju pametnih sela putem namjenskih aktivnosti umrežavanja;
- Izdvajanje ukupno 23,5 milijardi EUR u bespovratnim sredstvima i zajmovima za nedovoljno povezana područja, kao i ažurirana pravila o državnim potporama kako bi se poboljšala povezanost ruralnih područja;
- Poboljšanje ruralne mobilnosti i planiranja turizma putem namjenske Europske mreže za ruralnu mobilnost;
- Osnivanje savjetodavnog centra ruralne energetske zajednice, koji je podupirao 27 ruralnih energetskih zajednica;
- Podupiranje četiriju namjenskih projekata za pomoć razvoju socijalne ekonomije u ruralnim područjima;
- Povećanje dostupnog broja skupova podataka za ruralna područja i pristup relevantnim ruralnim podacima i analizama putem Opservatorija EU-a za ruralna područja i nove publikacije „Ruralna Europa“, poboljšanje kapaciteta za procjenu učinka na ruralna područja;
- Pokretanje alata za ruralna područja kako bi se ruralnim područjima olakšao pristup financijskim sredstvima EU-a i optimalno kombiniranje financiranja EU-a za ruralna područja.
U izvješću se ističe da je snažan angažman na razini država članica, regionalnoj i lokalnoj razini ključan za postizanje dobrih rezultata. U proteklom razdoblju bilo je ključno pakt za ruralna područja, s posebnim upravljačkim tijelom (direktorica ODRAZ-a Lidija Pavić-Rogošić je članica te koordinacijske grupe), platformom za suradnju i potpornim uredom (RPSO) koji olakšavaju interakcije i jačaju znanje za ruralne zajednice.
Održavajući svoju predanost razvoju ruralnih područja i zajednica EU-a, Komisija u ovom izvješću utvrđuje mjere u akcijskom planu EU-a za ruralna područja u kojima su potrebni dodatni napori, kao i druge mjere u kojima je potreban kontinuitet, kako bi se postigli opći ciljevi. U njemu se razmatra i budućnost: s obzirom na to kako su ZPP i kohezijska politika za razdoblje 2023. – 2027. doprinijeli viziji za ruralna područja, u njemu se iznose ideje i pitanja za promišljanje o tome kako bi se politike i potpore EU-a mogle poboljšati u budućnosti.
Evo što su rekli predsjednica i potpredsjednica Europske komisije te relevantni povjerenici:
„Ruralna područja sastavni su dio europske ekonomije i kulturne raznolikosti. One su dom stotinama milijuna Europljana koji tamo uživaju živjeti i raditi. Stojimo uz njih i želimo da europska ruralna područja procvjetaju. Europa ulaže u ruralna područja jer je njihova perspektiva budućnost Europe.”
Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije
“Dok se suočavamo s depopulacijom i demografskim izazovima, moramo usvojiti sveobuhvatan politički pristup kojim se premošćuje jaz između ruralnih i urbanih područja i osigurava jednak pristup uslugama. I dalje smo predani toj misiji, pri čemu nijedna regija u našoj Uniji ne smije biti zapostavljena. Naš rad temelji se na dugoročnoj viziji za ruralna područja, koja sada donosi konkretne rezultate na terenu. Uz našu potporu ruralne zajednice mogu se nositi sa svojim izazovima i napredovati.”
Dubravka Šuica, potpresjednica Europske Komisije nadležna za demokraciju i demografiju
“Današnje izvješće naglašava predanost EU-a i napredak prema budućnosti njezinih ruralnih područja. Samo aktivnim slušanjem i sudjelovanjem u našim ruralnim zajednicama možemo pronaći rješenja koja prepoznaju i uzimaju u obzir njihove potrebe kako bismo postigli jača, povezana, otpornija i prosperitetnija ruralna područja.”
Janusz Wojciechowski, povjerenik za poljoprivredu
“Područja izvan velikih gradova mjesta su prilika koja su ključna za otpornost Europe i njezinu budućnost. Promicanje uravnoteženog i policentričnog razvoja, koji donosi gospodarsku aktivnost i prilike u svim regijama, važno je za cijeli EU. Dugoročna veza za ruralna područja omogućuje državama članicama i regijama da provode politike i javna ulaganja prilagođena potrebama, izazovima i prednostima naših raznolikih ruralnih područja. Ulaganja u okviru kohezijske politike obuhvaćaju sve ciljeve vizije, od infrastrukture do obrazovnih mogućnosti i potpore poduzećima. Njime se promiče i podupire gospodarska vitalnost i socijalna uključenost ruralnih područja.”
Elisa Ferreira, povjerenica za koheziju i reforme
Priopćenje s citatima i drugim poveznicama možete pronaći ovdje: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_1727
Cijelo izvješće dostupno je na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=comnat:COM_2024_0450_FIN
Prilozi/prateći dokumenti izvješća:
– https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=comnat:SWD_2024_0450_FIN
– https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=comnat:SWD_2024_0451_FIN
Izvor: ec.europa.eu