Dugoročna vizija za ruralna područja EU-a


Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) je u ožujku 2022. usvojio mišljenje ˝Dugoročna vizija za ruralna područja EU-a˝. Izvjestiteljica mišljenja je bila Lidija Pavić-Rogošić, članica EGSO-a i direktorica ODRAZ-a. Europska komisija objavila je 30. lipnja 2021. priopćenje u kojem se utvrđuje dugoročna vizija ruralnih područja EU-a do 2040. U njoj se identificiraju područja djelovanja prema jačim, povezanim, otpornijim i prosperitetnijim ruralnim područjima i zajednicama.

Vizija se temelji na predviđanjima i opsežnim savjetovanjima s građanima i drugim
dionicima iz ruralnih područja, a u okviru nje predložen je Ruralni pakt i Akcijski plan za ruralna područja, s ciljem da naša ruralna područja učinimo snažnijima, povezanima, otpornima i prosperitetnima.

Mišljenje ˝Dugoročna vizija za ruralna područja EU-a˝

EGSO općenito pozdravlja dugoročnu viziju Europske komisije za ruralna područja. Pozdravljaju se i prijedlozi za akcijski plan, uključujući pakt za ruralna područja za uključivanje aktera na razini EU-a te na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini kako bi se poduprla vizija, kao i prijedlozi za uspostavu ruralnog opservatorija i mehanizma za procjenu učinka na ruralna područja.
1.2 Međutim, nije jasno kako će se struktura i sadržaj Komisijine nove zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) i strateških planova za ZPP za svaku državu članicu odraziti na dugoročnu viziju te kako bi Komisija trebala zajamčiti dosljednost i dodanu vrijednost u međudjelovanju ZPP-a i drugih politika.
1.3 EGSO podržava prioritete akcijskog plana koji podrazumijevaju „jačanje, povezanost, otpornost i prosperitet”. EGSO smatra da prosperitet, koji se definira kao socijalno i okolišno održiv način življenja, mora biti cilj svih građana gdje god živjeli. Ako se akcijski plan provede, postojat će utemeljen razlog za optimističnu, pouzdanu budućnost za ruralnu Europu.

EGSO smatra da je za potpuno razumijevanje vizije Komisije i njezinu uključivost potrebna snažnija i kontinuirana suradnja s lokalnim ruralnim i gradskim participativnim organizacijama i organizacijama civilnog društva te njihovo osnaživanje. Europski ruralni parlament i druge postojeće mreže, kao i aktualna Konferencija o budućnosti Europe, trebali bi imati važnu ulogu u predstavljanju stajališta lokalnih zajednica.

EGSO smatra da Komisijina ruralna mreža i skupine za građanski dijalog, koje predvode razne glavne uprave, moraju potaknuti obostrane, transparentne postupke izvješćivanja. EGSO pozdravlja predanost procjenama učinka na ruralna područja u Okvirnom programu za istraživanja i inovacije Obzor Europa, ali i smatra da bi veći broj službi Komisije trebao pokazati svoju opću predanost viziji Komisije. Konkretno, procjene učinka na ruralna područja trebalo bi proširiti na programe Kreativna Europa i Erasmus+.

EGSO smatra da je u okviru pakta za ruralna područja potrebno da Komisija uspostavi model upravljanja koji uključuje lokalne vlasti i lokalna poduzeća, kako privatna tako i neprofitna, u suradnji s lokalnim demokratskim i socijalnim partnerskim strukturama kako bi se osiguralo da se čuje glas lokalne razine i da se dugoročna vizija može uspješno provesti. Pakt bi se trebao oslanjati na najbolje prakse inicijative LEADER i lokalnog razvoja pod vodstvom zajednice (CLLD) te bi svako predsjedništvo Vijeća EU-a trebalo koncept pakta promicati u cijelom EU-u. Komisija i države članice trebale bi poticati i financirati pilot-projekte.

Pregled ostalih dokumenata i događaja vezanih za ovu temu

Kratka informacija o Dugoročnoj viziji za ruralna područja – dostupno OVDJE

Dugoročna vizija za ruralna područja EU-a – Do 2040. ostvariti jača, povezana, otporna i prosperitetna ruralna područja – dostupno OVDJE

Mišljenje EGSO-a – Ususret sveobuhvatnoj strategiji za održiv urbani i ruralni razvoj – dostupno OVDJE

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) je 9. veljače 2022. organizirao online tematsku debate kako bi istražio načine provedbe Ruralnog pakta prema održivom ruralnom/urbanom razvoju. EGSO se ovim skupom nadovezuje na svoj prethodni rad na održivom ruralnom/urbanom razvoju.

Kielce – Deklaracija ruralnih stanovnika (15. rujna 2022.) – dostupna OVDJE

Lidija Pavić-Rogošić, Josep Puxeu Rocamora i Piroska Kállay, članovi EGSO-a aktivni u promicanju održivog ruralnog razvoja, sudjelovali su na 5. Europskom ruralnom parlamentu (ERP). Okupljanje ERP-a rezultiralo je „Deklaracijom ruralnog stanovništva iz Kielcea od 15. rujna 2022.“ i nizom preporuka (manifest i akcijski plan).

Deklaracija Europskog saveza ruralnih zajednica (ERCA) – dostupna OVDJE

Europski savez ruralnih zajednica (ERCA) pozdravlja inicijativu Europske komisije o dugoročnoj viziji za ruralna područja i čestita uključenima na njihovoj predanosti, široko provedenom procesu savjetovanja i odlučnosti u cijeloj Komisiji, da provedu viziju do 2040. putem opsežnog, uključivog Akcijskog plana. ERCA također pozdravlja potporu Odbora regija EU-a i Europskog gospodarskog i socijalnog odbora Ruralnom paktu  i njihove napore da održe zamah te se nada da će Europski parlament također potvrditi svoju potporu, a istovremeno održati izazov u potrazi za poboljšanjem i napretkom.

Pin It on Pinterest

Share This