EU i Program održivog razvoja do 2030.: jačanje provedbe ciljeva održivog razvoja
Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) je u listopadu 2023. usvojio razmatračko mišljenje na zahtjev španjolskog predsjedništva pod nazivom ˝EU i Program održivog razvoja do 2030.: jačanje provedbe ciljeva održivog razvoja˝. Lidija Pavić-Rogošić je bila predsjednica Studijske skupine za izradu mišljenja.
Posebno izdanje izvješća UN-a o napretku u postizanju ciljeva održivog razvoja razotkriva alarmantno stanje na svjetskoj razini u kojem se, na pola puta do roka predviđenog za provedbu tih ciljeva, mnogi od njih ne ostvaruju prema planu. Prema tom izvješću, preliminarna procjena otprilike 140 ciljnih vrijednosti za koje postoje podaci pokazuje da se svega 12 % njih ostvaruje prema planu; gotovo pola ih je, unatoč određenom napretku, umjereno ili ozbiljno u zaostatku, a otprilike 30 % nije se pomaklo s početne točke ili se pogoršalo u odnosu na početne vrijednosti iz 2015.
EGSO ponavlja da, iako Komisija ciljeve održivog razvoja smatra ključnim dijelom političkih smjernica, EU-u treba integrirana, sveobuhvatna strategija s ambicioznim dugoročnim ciljevima i planovima kako bi se ubrzao napredak u ostvarivanju tih ciljeva na europskoj i globalnoj razini. Umjesto da se ciljevima bavi pojedinačno, EU bi trebao usvojiti holistički pristup kako bi smanjio složenost svojih politika i instrumenata za održivi razvoj.
EGSO naglašava da Komisija treba preuzeti dugoročnu političku obvezu koja se mora odnositi i na razdoblje nakon tekućeg mandata. Komisija se mora obvezati na to da će uključivati dionike u osmišljavanje i određivanje programa u ranoj fazi, osiguravati zastupljenost drugih institucija i pružati odgovarajuće resurse kako bi se osiguralo smisleno i uključivo sudjelovanje organizacija civilnog društva. Na ciljevima održivog razvoja mora se raditi dugoročno, i nakon 2030.
EGSO naglašava da u provedbu ciljeva održivog razvoja treba uključiti civilno društvo, javni i privatni sektor, akademsku zajednicu i organizacije mladih i žena. S obzirom na nedavni pozitivan ishod posredovanja EGSO-a u prenošenju stajališta organizacija civilnog društva u okviru dobrovoljnog pregleda provedbe ciljeva održivog razvoja na razini EU-a, pozivamo Komisiju da zajedno s EGSO-om stvori prostor za okupljanje u svrhu održavanja redovitog i strukturiranog dijaloga civilnog društva uz sudjelovanje poduzeća, sindikata i organizacija civilnog društva koje rade na terenu.
EGSO vjeruje da su društvena prihvaćenost, koja se temelji na proporcionalnom dijeljenju troškova i koristi od tranzicije, proaktivna komunikacijska strategija protiv odbacivanja Programa 2030., daljnja ulaganja i usklađenost ciljeva održivog razvoja s europskim semestrom, multilateralizam te izgradnja jake diplomacije oko ciljeva održivog razvoja i zelenog plana drugi ključni pokretači za ubrzavanje provedbe tih ciljeva. Troškovi tranzicije ne smiju biti nepodnošljivi za poduzeća, radnike ili ostatak društva.
#COR #SDGs #EESC #EGSO
O NAMA
ODRAZ - Održivi razvoj zajednice je
organizacija civilnog društva koja potiče i pruža potporu provedbi promjena usmjerenih prema održivosti.
Udruga ODRAZ je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.
OSNOVNI PODACI
ODRAZ-Održivi razvoj zajednice
Ljudevita Posavskog 2/4, HR - 10 000 Zagreb
T +385 1 4655 203
F +385 1 4655 200
E ured@odraz.hr
OIB 546 567 08838
IBAN HR3923600001101495390